Jak dobře pronajmout byt: Hledání spolehlivého nájemníka – NEZÁVISLÝ REALITNÍ MAKLÉŘ – DAGMAR BÁČOVÁ

Jak dobře pronajmout byt: Hledání spolehlivého nájemníka

Daň z nabytí nemovitých věcí a DPH
Říjen 24, 2017
Bez realitky neznamená bez rizika
Listopad 5, 2017

Jak dobře pronajmout byt: Hledání spolehlivého nájemníka

Jak dobře pronajmout byt: Hledání spolehlivého nájemníka

Nájemník, který včas platí, který neničí byt a jeho zařízení, který vychází se sousedy… Sen každého, kdo pronajímá byt. Existuje vůbec?

Na rovinu: stoprocentně účinná metoda, která zaručí, že najdete nekonfliktního a platícího nájemníka, neexistuje. Máme pro vás ale několik užitečných tipů, které vaši šanci na úspěch zvýší.

Než se k nim dostaneme, vytkněme před závorku jedno slovo, zásadu, která by měla při vybírání budoucího nájemníka prostupovat všechno vaše konání. To slovo je obezřetnost.

Vystěhovat neplatícího nájemníka je věc složitá, zdlouhavá, může být i dost nepříjemná. Podle občanského zákoníku je nájemník zkrátka chráněný druh, a jak se jednou v bytě usídlí, může být těžké ho z něj dostat. Někdy se můžete na předčasném ukončení nájmu rozumně domluvit, jsou ale lidi, se kterými domluva možná není. Přestanou platit nájem, odmítnou se odstěhovat, a když jim k vystěhování dopomůžete soudní cestou, na rozloučenou zdemolují byt. Náhrady a dlužného nájmu se pravděpodobně nikdy nedočkáte.Syčáky teda radši nechat přede dveřmi, ne?

lidí mělo v Česku letos v dubnu exekuci. Nebo dvě. Nebo tři. Nebo víc. Exekučních řízení se u nás vede 4,5 milionu.

Síla internetu tě provází

Po nájemním bydlení je dnes zejména ve velkých městech hlad. Není problém sehnat nájemníka, na slušný byt ve slušné lokalitě a za slušnou cenu jich stojí fronta. Problém je vybrat ze všech zájemců toho správného. Začněte důkladnou prověrkou. Vaše výhoda je, že některé klíčové informace jsou dnes na dosah ruky.

Ze všeho nejdřív si ověřte, jestli zájemce o váš byt nemá exekuci. Snadno dostupná je aplikace Prověřování rizikovosti osob, která osobu prověří v sedmi důležitých evidencích, a to na počkání. Záznam o exekuci si můžete vyhledat také přímo v Centrální evidenci exekucí.

Evidence exekucí

Co a jak v ní hledat

Do centrální evidence exekucí se může za poplatek podívat kdokoli. Jak na to? Kdy se v evidenci dlužník ocitne a jak se dostane ven?

Centrální evidence exekucí: dluhy na očích

Zajímavé informace o mnoha firmách i podnikatelích najdete na www.detail.cz. Poslední a nejjednodušší možností je podívat se, co na sobě člověk prozradí sám na sociálních sítích, na Facebooku nebo na profesní sociální síti LinkedIn.

Nestyďte se zeptat

V některých zemích je úplně běžné, že si pronajímatel ověří u zájemců o svůj byt jejich stálé zaměstnání, a dokonce i výši mzdy. Můžete to zkusit i v Česku, lze to jenom doporučit, mnohého zájemce tím ale můžete zaskočit, informace z výplatní pásky se u nás často považují za záležitost div ne intimní. Pokud se tedy budete ptát, snažte se být taktní a ohleduplní, na zaměstnání a stálost příjmu se vyptávejte raději neformálně, aby si druhá strana nepřipadala jako u výslechu.

Rozhodně není od věci vyptat si od zájemce kontakt na jeho předešlého domácího. A toho pak můžete požádat o referenci, jak byl se svým nájemcem spokojený, jestli platil včas nájem, jestli si na něj nestěžovali sousedé, v jakém stavu byt udržoval a opouštěl.

Trvalý pobyt ve vašem bytu

Musí se mě zeptat, ne?

Nikoli, nájemník se k vám může  trvale přihlásit i bez vašeho vědomí i bez vašeho souhlasu. Stačí, když na obecním úřadu vyplní ohlašovací lístek, kam uvede svou novou adresu, a současně doloží nájemní smlouvu, která ho opravňuje užívat byt. Souhlas majitele bytu nepotřebuje a majitel nemá žádnou páku, jak mu v přihlášení zabránit. Pokud se nějaké ustanovení v tomto smyslu nachází v nájemní smlouvě, je neplatné.

Kdo u mě trvale bydlí?

Zajděte na obecní úřad nebo magistrát s listem vlastnictví. Tady také můžete zrušit trvalé bydliště bývalému nájemníkovi, pokud to neudělal sám..

Nájemní smlouva

Nejdůležitější pro všechny další vztahy pronajímatele a nájemce je nájemní smlouva. Nedoporučuju využívat vzorové smlouvy z internetu, valná část jich obsahuje neplatná ustanovení, často z doby před novým občanským zákoníkem. Když pak dojde ke sporu o nějaký takový bod, prohrajete ho. Na sepsání nájemní smlouvy si radši sjednejte právníka.

Při uzavírání smlouvy se nestyďte být klidně i trochu komisní, důslednost je zcela namístě. Zanedbat byste neměli například ověření iniciál nájemce podle občanského průkazu, čím dál častěji  se objevují podvodníci, kteří vystupují pod smyšleným jménem. Zkontrolujte adresu, většina chronických neplatičů má trvalé bydliště na městském úřadě. V neposlední řadě se informujte o rodinném stavu nájemce, právo na užívání bytu s podpisem nájemní smlouvy získává i manžel nebo manželka.

Tip!

V databázi Ministerstva vnitra si můžete ověřit, jestli nejsou předložené doklady vedené jako neplatné, tedy ztracené, odcizené a podobně.

autor: ADOL

Comments are closed.