Realitní trh se mění

Jistě si všichni všímáme, že se kolem nás děje něco, co se dlouho nedělo a někteří to možná ani nepamatují. Inflace vystoupala do dvouciferných výšin, ceny paliv a energií lámou rekordy, úrokové sazby jsou na trojnásobku v porovnání s loňskem. Celá ekonomika postupně směřuje do recese. A tato situace přirozeně ovlivňuje veškeré dění kolem nás, realitní trh nevyjímaje. A co se tedy v realitách děje?

Začínáme být svědky výrazného zpomalení realitního trhu. Růst cen většiny nemovitostí se de facto zastavil, u některých již dokonce zaznamenáváme pokles. Nejvíce „ohrožené“ jsou pak nemovitosti, které byly většinou financovány hypotečními úvěry. Starší panelákové byty, které si v posledních letech pořizovaly mladé rodiny zůstávají v inzerci několik týdnů i měsíců, přitom ještě na podzim loňského roku se prodávaly takřka samy a během pár dnů. I rekreační chaty a chalupy mají nyní složitější situaci, obzvláště když porovnáme poptávku teď a v době covidových restrikcí, kdy lidé chaty a chalupy zkupovali po desítkách. Jinými slovy nemovitost, kterou jsme loni nabízeli dva týdny, budeme letos nabízet možná několik měsíců, než se najde ten správný kupující. A právě o kupující teď bude nouze. Úrokové sazby hypoték můžou do konce roku atakovat třeba i 10% což výrazně stíží jejich získání a tak navrch budou mít ti, kteří disponují hotovostí. Během pár měsíců si nabídka s poptávkou vymění role. Možná už se tak dokonce stalo. Nabídka teď bude ve většině případů výrazně poptávku převyšovat.

Co tedy dělat, pokud prodávám nebo chci prodat?

Určitě doporučuji začít s prodejem co nejdříve, protože třeba na podzim bude ještě hůř. Poptávka bude i nadále klesat a nabídka postupně růst. To bude prodej nemovitostí ztěžovat a prodlužovat. Prodávající pak musí být hlavně rozumný v nastavení prodejní ceny. Ač tomu stále spousta lidí nevěří, ten realitní boom, kdy ceny neustále rostly do nebeských výšin a kdy se prodalo prakticky cokoli za cokoli, je zkrátka pryč. Nyní si kupující budou moci vybírat a kdo bude disponovat penězi, ten si bude do určité míry diktovat podmínky. A nyní víc, než kdykoli dříve bude důležité, aby prodej nemovitosti realizoval zkušený makléř. Profesionál.

Je tento stav trvalý?

Po každé bouřce vždy vyjde slunce, stejně jako po každé ekonomické krizi zase přijde růst. Není tedy potřeba úplně panikařit. Trh zcela jistě projde určitou korekcí, ceny některých nemovitostí přestanou růst a u některých klesnou. Nicméně pokud se budeme bavit o horizontu třeba deseti let, tak je nemovitost stále vynikající investicí. Jinými slovy to ceny nemovitostí opět vyberou nahoru, stejně jako třeba ceny akcií, otázkou je jen kdy. Rozhodující bude podle mého názoru poměr mezi nabídkou a poptávkou v daném místě a u daného typu nemovitosti. Těžko např. čekat, že by klesly ceny stavebních pozemků v Plzni a okolí. To je totiž tak nedostatkové zboží, že se i v této těžké době budou prodávat dobře a „draho“.

Realitní trh se mění. Bezprecedentní růst cen, který jsme zažívali v posledních letech končí. Otázkou je, jak dlouho bude tento stav trvat a jak intenzivní bude u některých nemovitostí pokles jejich ceny. Já však zůstávám optimistou. V ekonomice jde o běžný cyklus (růst/pokles/růst/pokles) a nejinak je tomu i v realitách. A pokud si tuto křivku prohlédneme v delším horizontu, 10 let a více, zjistíme, že křivka roste. Z dlouhodobého hlediska tedy stále platí, že je nemovitost skvělou investicí.

Autor: Zděnek Molcar
Zdroj: https://www.zdenekmolcar.cz/realitni-trh-se-meni/

Kontaktní údaje

Provozovatel webu

Dagmar Báčová, IČ 88259366

E-mail

Phone

+420 725 293 246

Pobočky

Česká 235/36, Kutná Hora
Sokolovská 428/130, Praha 8

Spojte se se mnou